Termopilt näitab soojakratid kätte

termopilt

termopilt

Termopilt annab selge vastuse küsimusele, kuhu kaob soojust?
Sügiseste külmakraadide saabudes hakkab mõnigi majaomanik tundma, et tema uhiuuele ja uhkele majale kulub kütet rohkem, kui oleks arvanud ning soe lausa haihtub tubades. Kui väljas on püsivad miinuskraadid ja kütteperiood täies hoos, on kõige õigem aeg kohale kutsuda termokaameraga ametimees, kes käib paari tunniga maja läbi, teeb termopilte ja pärast selgitab täpselt, kustkaudu toasoe plehku paneb.

Usaldusväärse termopildi saab siis, kui sise- ja välistemperatuuri vahe on vähemalt 15 kraadi. Mida parema soojapidavusega maja, seda suurem peaks olema temperatuuride vahe probleemi märkamiseks. termopilte tehakse ka siseruumides, sealt on need tihtipeale hoopis kõnekamad. selleks et aru saada, mis täpsemalt toimub, on kasulik teha termopildid probleemsest kohast, nii seest kui väljast.

Usalda termopilti, samas kontrolli

Termopiltide usaldusväärsus sõltub sellest, millistes tingimustes on need tehtud. Termopilt annab kujutise sellest, millised on pinnatemperatuurid. Edasi on juba tõlgendamise ja termograafia tegija kogemuste küsimus, kuidas ta oskab seletada, mis probleeme seal näha on.
Problemaatilised on nii uued, kui vanad majad. Ka päris uutel majadel on tihtipeale konstruktsioonivead või ehituspraak, nii et enne ostmist on kindlasti kasulik maja termoaudit tellida, kontrollimaks kinnisvaramaakleri jutu paikapidavust.

Paneelmajadel on nõrgimaks kohaks seinad, kust läheb kõige suurem hulk soojust välja. Tubade temperatuuri mõjutavad ka kehvad aknad. Nende vahetamisega paremate vastu muutub korteris küll soojemaks, kuid maja kui terviku energia kokkuhoidu see oluliselt ei mõjuta. Eramajades kaob soojus aga nii mitmest erinevast kohast, et mingeid ühiseid jooni on välja tuua raske. See on täiesti individuaalne. Sõltub majast, kuidas ta on ehitatud, mis ajal, mis materjalidest.

Termopiltide tegemiseks kasutatakse termokaameraks nimetatud aparaati. See mõõdab infrapunakiirguse kaudu konstruktsioonide pinnatemperatuuri. Algselt olid need väga suured ja kallid, nüüdseks on hinnad langenud ning mõõteriist ise on umbes sama suur kui kodukasutuseks mõeldud videokaamera.

Kütte hind kannustab termopilti tellima

Järgmisest aastast hakkab Eestis kehtima nõue, et majal peab olema energiapass. Selle saamiseks on samuti vajalik termoaudit, mis on aga üsna pealiskaudne. Et maja renoveerida ja soojustada, on mõtet teha põhjalikum audit, milles sisalduvad ettepanekud ja analüüs, kuidas maja paremaks saada, kui palju see maksab, milline on tasuvusaeg ja muu seesugune tagasiside. Majanduse jahtumist on näha ka selles, et kütte kõrge hinna pärast muretsevad inimesed on hakanud termoauditeid tellima juba praegu. Eelmisel aastal hakati huvi tundma alles detsembris. Mida kallimaks küte läheb, seda tõsisemaks huvi muutub!

Artikkel: www.meiekodu.ee